زمان مطالعه تقریبی: 3 دقیقه

قبلا در پستی به افراد تاثیرگذار بر روی اکوسیستم استارتاپی مشهد اشاره کردیم. یکی از این افراد جواد عامل مدیرعامل سازه‌های اطلاعاتی راژمان می‌باشد که مهمترین محصول آن‌ها نقشه و مسیریاب مشهدی نشان می‌باشد.

نقشه و مسیریاب نشان

نقشه و مسیریاب نشان با استفاده از جی‌پی‌اس و با در نظر گرفتن ترافیک آنلاین سعی می‌کند کم ترافیک‌ترین مسیرها را به رانندگان نشان دهد تا آنان در سریعترین زمان به مقصد خود برسند.

این نرم‌افزار موبایلی در سالیان اخیر توانسته رشد خوبی داشته باشد و در مقیاس با سایر نمونه‌های ایرانی و خارجی عملکرد مثبتی را از خود برجای بگذارد.

وضعیت فعلی نقشه و مسیریاب نشان

هم اکنون نشان با بیش از ۳۰۰۰۰۰۰ نصب فعال جایگاه مناسبی در بین مسیریاب‌های ایرانی و خارجی دارد. شرکت راژمان به عنوان مالک مسیریاب نشان توانسته است به سازمان‌های دولتی و خصوصی راهکاری مکان محور را ارائه دهد.

از مشتریان اصلی نشان می‌توان به شهرداری‌ها، سازمان‌ مسکن و شهرسازی، پلیس ناجا و شرکت‌های حمل و نقل اشاره کرد. نقشه‌های دقیق و کاربردی نشان توانسته نیاز بسیاری از سازمان‌ها را برای جمع‌آوری اطلاعات و تهیه نقشه را مرتفع سازد. سرویس‌های مکان‌محور علاوه بر سازمان‌های دولتی توانسته‌اند به استارتاپ‌های مختلف برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان کمک کنند.

یکی از ویژگی‌های جدیدی که به نشان افزوده شده است امکان نمایش میزان آلودگی هوا در نقاط مختلف می‌باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا افراد حساس و بیماران قلبی، تنفسی بتوانند از محل‌هایی که هوای آلوده دارند دوری کنند.

مهندسی داده بر روی اطلاعات

امروزه داده‌ها(Data) بسیار ارزشمند هستند. پردازش داده‌ها می‌تواند منجر به استخراج دانش و خرد شود. پردازش درست بر روی داده‌های خام که از نقشه‌های مسیریابی بدست می‌آید می‌تواند اطلاعات خوبی را به مدیران شهری بدهد.

میزان سفرهای شهری، محدودیت‌های ترافیکی، میزان آلودگی هوا، تراکم جمعیتی، مراکز مهم خرید و.. از جمله مهمترین داده‌ها هستند که با مهندسی داده(Data Engineering) می‌توان مدل‌های جامعی را از روی آن‌ها استخراج کرد.

جواد عامل مدیرعامل نشان

جواد عامل بنینان‌گذار نقشه و مسیریاب نشان، اپلیکیشن خود را هم سطح نمونه‌های خارجی و حتی در برخی از موارد بهتر از رقبا می‌داند. اومعتقد است که با گذشت زمان خطاهای این مسیریاب کاهش خواهد یافت و روز به روز بر توانایی نرم‌افزار نشان افزوده خواهد شد.

این مقاله به جهت رسالت اجتماعی صاحب وبلاگ در حمایت از کسب و کارهای نوآفرین مشهدی نوشته شده است و هیچگونه انتفاعی از آن برای بلاگر متصور نخواهد بود. شما هم می‌توانید برای حمایت از نشانهم اکنون اقدام به نصب آن کنید و به دیگران هم نصب آن را توصیه کنید.