چگونه یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم ؟

دامنه مناسب برای سایت

دامنه مناسب برای سایت

«دیگر هیچ نام مناسبی برای سایت شرکت ما وجود ندارد»، این جمله ای است که بارها از زبان دیگران شنیده ایم ، و معنای آن این است که تمام نام های مناسب پیش از این اشغال شده اند . البته منظور از نام های مناسب ، نام های کوتاه ، شیک ، گویا و البته با پسوند دات کام است . اما اگر کمی خلاق باشیم ، همواره می توانیم نامی را که مناسب سایت و نوع فعالیتمان باشد را انتخاب کنیم .

اجازه دهید که ویژگی های یک دامنه مناسب را بررسی کنیم :

۱-یک دامنه خوب باید کوتاه باشد : البته هرروز پیش از قبل ، شانس یافتن یک دامنه با تعداد حروف کم ، سخت و سخت تر می شود .اگر شما بخواهید نام شرکت خود را به طور کامل در دامنه خود وارد نمایید با این مشکل مواجه خواهید شد . چرا که اجازه ثبت شرکت ها با نامهای ۴ بخشی صادر می شود و در این شرایط بازدیدکنندگان سایت دچار مشکل نگارشی خواهند شد . ضمن اینکه برگردان کلمه های فارسی به املای پینگلیش همواره منحصر به فرد نیست . فرض کنید نام شرک شما وب افزار بی کران باشد ، در این صورت دامین شما به این صورت خواهد بود : webafzarebikaran.com  علاوه بر این که اغلب افراد با درج حروف صدادار مشکل دارند ، حتی می توانند در تلفظ بیکران هم دچار مشکل شوند .

۲-یک دامین خووب بیاد ماندنی است : شما نام های عمومی  را همواره به راحتی حفظ می کنید .دامنه های مانند art.com , fun.com در حافظه بسیار ماندگارند . در عین حال دامنه های دیگری هم وجود دارند که با وجود عمومی نبودن به راحتی حفظ شده اند . نام های مانند :google.com,yahoo.com از این جمله اند که برخی تغییر شکل یافته اند  و یا مخفف یک جمله و یا مفهوم خاص هستند .

خوش آوایی یک کلمه و آهنگین بودن نام سایت دارای اهمیت است به عنوان مثال irna.ir یک گزینه مناسب و irtin.ir یک گزینه نامناسب به نظر می رسد .در مورد سایت های با نام دو بخشی هم باید دقت کرد به عنوان مثال سایت alibaba.com  با سایت babaali.com  متفاوت است .

۳-یک دامنه خوب نباید با دیگر دامنه ها اشتباه شود : برخی افراد نام های را برای خود انتخاب می کنند که قبلا توسط افراد و شرکت های معتبر ثبت گردیده است ، سپس با ایجاد تغییراتی جزیی در آن ، مشابه آن را برای خود ثبت می کنند مانند yahoo4ir.com .

دقت شود در چنین مواردی شرکت ها حق پیگیری و شکایت و نهایتا تعطیلی سایت شما را خواهند داشت . پس سعی کنید از این روش ها استفاده نکنید .

۴- سعی کنید املای سخت و پیچیده ای را در نظر نگیرید :مانند cappuccinomag.com

۵-یک دامنه خوب باید بیانگر فعالیت شما یا نوع آن باشد : یک نام خوب دامین باید به گونه ای باشد که هرکسی بتواند با مشاهده آن ، نوع فعالیت شما را تشخیص دهد.البته احتمال اینکه شما نامی پیدا کنید که به صورت تک کلمه ای فعالیتتان را آشکارا بیان کند ، بسیار اندک است با این حال شما می توانید با اضافه کردن برخی کلمه ها به کلمه پایه به دامنه خوبی دست پیدار کنید . به عنوان مثال bestfunny.com

۶-یک دامنه خوب باید مخاطبان شما را درست هدف بگیرد : شما می توانید از پسوندهای جدیدی مانند .ir, .tv, .to استفاده کنید . این انتخاب می تواند بر اساس حوزه کشور و یا تجارت خاص باشد .

۷-خرید دامنه از مالکان آن : در برخی از مواقع می توانید با استفاده از سایت whois  مالکین وب سایت ها و اطلاعات تماسی آنها را یافته و با آن ها تماس بگیرید و دامنه آنها را با قیمت مناسب شرکتتان خریداری نمایید .

توجه شود :

سایت های وجود دارند که می توانند به شما در انتخاب نام مناسب یاری برسانند ، تعدادی از این سایت ها عبارتند از :

www.nameboy.com

www.enom.com

www.yahoo.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *