زمان مطالعه تقریبی: ۱۵ دقیقه

کالج رشدانا یک پلتفرم در زمینه توانمندسازی سرمایه‌های انسانی می‌باشد. معمولا افراد بعد از تحصیل در دانشگاه با مشکل نداشتن مهارت مواجه می‌شوند، این در حالی است که کسب و کارها نیز برای جذب و استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و آموزش مهارت به آن‌ها بودجه کافی در اختیار ندارند. در چنین شرایطی کارآموزی به عنوان یک راه‌حل مناسب برای افزایش مهارت نیروی انسانی با کمترین هزینه می‌باشد.

پلتفرم آموزش توانمندسازی نیروی انسانی دیجیتال رشدانا

پلتفرم توانمندسازی نیروی انسانی

کالج رشدانا به عنوان یک واسطه بین دانشگاه و بازار کار عمل می‌نماید و با برگزاری دوره‌های کارآموزی رایگان و برگزاری ورکشاپ‌های حرفه‌ای در قالب مسیرهای رشد، سعی می‌کند تا مهارت‌های مورد نیاز را به کارجویان بیاموزد و آن‌ها را آماده ورود به بازار کار کند.

مراحل کارآموزی در رشدانا

۱- پذیرش کارآموز در دوره جنرال کارآموزی رشدانا

امروزه دانشگاه‌ها و علوم آکادمیک در ایران نمی‌توانند مهارت مورد نیاز دانشجویان را برای ورود به بازار کسب و کار فراهم آورند. از دیگرسو، کسب و کارها نیز نیاز به افرادی دارند که از یک سطح مهارتی خوب و بالایی برخوردار باشند. در کارآموزی یا همان کارورزی رشدانا که به دوره رشدآموزی رشدانا معروف شده است، سعی می‌شود تا رفتار سازمانی و مقدماتی برای راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین در قالب پروژه به افراد آموزش داده شود.

۲- ثبت نام در مسیرهای رشد رشدانا

برخی افراد ممکن است دارای توانایی‌های مقدماتی باشند یا در دوره مقدماتی یا هان عمومی رشدانا به مهارت مورد نیاز دست یابند. برای این افراد بهتر است به صورت تخصصی مهارت‌های مشخصی ارائه شود. مسیرهای رشد رشدانا (مسیر رشد رشدانا) به همین هدف طراحی شده‌ است. در ادامه همین پست مسیرهای رشد رشدانا را به صورت کامل معرفی می کنیم.

کدهای تخفیف رشدانا

در رشدانا معمولا کدهای تخفیف مختلفی را برای سازمان‌ها و نهادهای مختلف تعریف می‌کنند. مقادیر درصد تخفیف این کدهای هدیه در طول زمان و برحسب شرایط متغییر است. امّا معمولا از ۱۰ درصد تا ۵۰ درصد کد تخفیف در رشدانا وجود دارد. اگر شما نیاز به کد تخفیف دارید یا می‌خواهید به صورت اقساطی شهریه دوره خود را پرداخت کنید می‌توانید با روابط عمومی رشدانا تماس بگیرید.

جذب نیرو از بین سرمایه‌های انسانی آموزش داده شده توسط رشدانا (استخدام در رشدانا)

رشدانا به عنوان رسالت اجتماعی خود سعی دارد تا نیروهایی ماهر را تحویل شرکت‌ها بدهد. این کار رشدانا باعث خواهد شد تا هزینه‌های تربیت نیروی انسانی در چنین شرکت‌هایی به حداقل برسد و نرخ بهره‌وری در آن‌ها افزایش یابد. رشدانا برای پروژه‌های مختلفی که دارد هم به دنبال استخدام نیروهای مستعد می‌باشد.

تدریس در رشدانا

بسیاری از افراد دارای مهارتهای خوبی هستند که مشاغل یا کسب و کارهای مشهدی به آن‌ها نیاز دارند، این افراد می‌توانند مهارتی را که دارند به دیگران منتقل کنند و علاوه بر درآمدزایی برای خود کارآفرینی اجتماعی را هم ترویج دهند. مزیّت رشدانا نسبت به دانشگاه‌ها در این است که برای تدریس نیازی به مدرک دانشگاهی نمی‌باشد و سطح بالای مهارت و داشتن تجربه کافی می‌تواند امکان همکاری دو جانبه را بین مدرس و رشدانا فراهم آورد.

داستان رشدانا و مسعود معاونی

من مسعود معاونی هستم و از سال ۹۳ در حوزه وبلاگ‌نویسی و تولید محتوا فعالیت کرده ام. من بیشتر در حوزه فناوری می‌نویسم و سبک نوشتاری رسمی و جدّی دارم. من از مهرماه سال ۹۷ با مهندس مصطفی پورعلی و رشدانا همکاری کرده‌ام و به مدت یک سال به عنوان همکار در تیم اجرایی و منتور با این مجموعه همکاری داشته‌ باشم.

ویژگی مهمی که رشدانا را برای همه سلایق جذاب می‌کند، فضای صمیمی و دوستانه‌ آن است. رشدانا به دنبال رشد فردی برای افراد هست و تیم اجرایی رشدانا همواره به دنبال این بوده که بهترین شرایط را برای توسعه و پیشرفت فراهم آورند.

دوره‌های کارآموزی در مشهد

در مشهد شرکت‌های بسیاری اقدام به برگزاری دوره‌هی کارآموزی می‌نمایند. آموزش کسب و کار آنلاین و آموزش دیجیتال مارکتینگ در مشهد در سالیان اخیر توسعه زیادی پیدا کرده است چون که مشهد توانسته در زمینه توسعه کسب و کار به خوبی عمل نمایند و به عنوان یکی از قطب‌های کسب وکار آنلاین مطرح شود.

معرفی کامل کالج کارآموزی رشدانا

مجموعه رشدانا از تیر ماه ۹۷، فعالیت خود در زمینه پذیرش کارآموز را بصورت رایگان و زیر نظر مصطفی پورعلی شروع نمود. هدف رشدانا آماده‌سازی نیروهای علاقمند به کار برای ورود به شرکت‌ها یا راه‌اندازی کسب وکار خودشان بوده است. معمولا دانشجویان در دانشگاه تنها مباحث تئوریک را آموزش می‌بینند و کاربردی کردن این آموزش‌ها در صنعت یا شرکت‌های فنّاور صورت می‌پذیرد.

رشدانا به عنوان یک پلتفرم برای توسعه نیروی انسانی و مرکزی برای آموزش دیجیتال مارکتینگ در مشهد شناخته می‌شود که هدف آن تامین نیروی انسانی مورد نیاز شرکت‌ها در مشهد مطرح می‌باشد. کالج کارآموزی رشدانا به عنوان پیشتاز در این عرصه در مشهد فعالیت گسترده‌ای را آغاز کرده است و در این مدت توانسته نیروی مورد نیاز بسیاری از شرکت‌ها را در حد مبتدی تربیت نماید. بدون تردید نیروی انسانی مهمترین سرمایه در هر سازمانی می‌باشد. مجموعه رشدانا سعی دارد با ارائه نیروی انسانی مورد نیاز سازمان‌ها، هزینه تربیت نیروی انسانی در شرکت‌ها را کاهش دهد.

مرکز مشاوره رشدانا

رشدانا در آبان ۹۸ شرکتی تحت نام کسب و کار نو آفرین رشدان نادین ثبت نمود که این شرکت توانسته مجوز مرکز مشاوره را از اداره کل کار و اموراجتماعی خراسان رضوی بگیرد. در رشدانا به کسب و کارها و افراد در زمینه‌های مختلف مشاوره می‌دهند.

کارآموزی در رشدانا

کارآموزی رشدانا یکی از منحصربفردترین دوره‌های کارآموزی در شهر مشهد می‌باشد که با رویکرد تربیت نیروهای انسانی خلاق برای شرکت‌های معتبر انجام می‌شود وسعی می‌شود تا افراد رادر طول یک دوره ۳۰ روزه برای ورود به مشاغل مختلف آماده کنند. کارآموزی در رشدانا به شرکت‌کنندگان حس خودباوری را القا می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا فعل خواستن را به بهترین شکل صرف کنند.

فرآیند کارآموزی رشدانا

در دوره کارآموزی که به صورت رایگان(بورسیه) برگزار می‌شود، سعی می‌شود تا به کارآموزان مباحث اولیّه کسب و کار آنلاین به کارآموزان آموزش داده شود و مباحثی از رفتار سازمانی، راه‌اندازی یک سایت اینترنتی، وردپرس، تولید محتوا، بازاریابی محتوا، سئو، تجربه کاربری، رابط کاربری، آشنایی مقدماتی با برنامه‌نویسی و شرایط راه‌اندازی یک استارت‌آپ به کارآموزان گفته شود تا آنها بتوانند یک مسیر رشد شغلی را برای خود انتخاب کنند.

در واقع این مرحله از کارآموزی به عنوان کارآموزی مقدماتی (دوره پیشه‌وری) محسوب می‌شود و یک کارورز با مباحث اولیّه یک کسب و کار آنلاین آشنا می‌شود. بعد از این مرحله کارآموز آماده ورود به مرحله مسیر رشد یا همان کارآموزی پیشرفته (دوره پیشتازی) می‌شود. اگر تمایل دارید درباره مسیر رشد بیشتر بدانید بخش بعدی این پست را بخوانید.

فرآیند پذیرش در کارآموزی رشدانا

برای حضور در کارآموزی رشدانا معمولا افراد یک فرم پذیرش اولیّه را پر می‌کنند. تکمیل این فرم اهمیت بسیاری دارد زیرا که براساس آیتم‌هایی که افراد در این فرم وارد می‌کنند امتیازبندی می‌شوند. رشدانا به دنبال جذب نیروهایی می‌باشد که تمایل برای استخدام و شاغل شدن داشته باشد.

بعد از تکمیل فرم ثبت‌نام اولیه از طریق شبکه‌های اجتماعی، اطلاع‌رسانی لازم برای حضور در مصاحبه می‌شود. در فرآیند مصاحبه معمولا از افراد خواسته می‌شود تا نظر خود را درباره موضوعی بنویسند تا سطح ادراکی و توانایی نوشتاری افراد را کشف کنند.

تمایل به اشتغال موضوع مهمی است که در مصاحبه‌ها و پذیرش رشدانا اهمیت زیادی دارد. داشتن مهارت‌های ارتباطی نیز می‌تواند بر روی فرآیند پذیرش تاثیر مثبت بگذارد. سعی کنید اطلاعات اولیّه‌ای را در زمینه کسب و کار الکترونیک، سئو و روش های آن، تولید محتوا، رابط کاربری و تجربه کاربری، اخلاق حرفه‌ای و رفتار سازمانی، ارتباطات موثر و مهارت‌های نرم داشته باشید.

باشگاه همسفران رشد

باشگاه همسفران رشد در واقع باشگاه مشتریان رشدانا می‌باشد که در آن تمامی کسانی که به نحوی با رشدانا در ارتباط بوده‌اند حضور خواهند داشت. حضور در این باشگاه علاوه بر امکان استفاده از کدهای تخفیف برای دوره‌های آموزشی، امکان شرکت در دورهمی‌های ماهیانه(نظیر گفتمان رشد) را فراهم می‌آورد.

از جمله مزایای مهم دیگری که باشگاه همسفران رشد برای افراد حاضر در این باشگاه فراهم می‌آورد، امکان شبکه سازی و تیم‌سازی می‌باشد. تاکنون کسب و کارهای بسیاری با استفاده از همین بستر در رشدانا بوجود آمده‌اند که علاوه بر درآمدزایی برای برخی از رشدآموزان، امکان اشتغال برای سایرین را هم ایجاد کرده‌اند.

کارراهه شغلی یا مسیر رشد شغلی چیست؟

کارراهه یا مسیر شغلی(Career Path) مفهومی است که با رشد تکنولوژی و اهمیت رشد نیروی انسانی در مدیریت منابع انسانی مورد توجه قرار گرفته است. با کمک کارراهه شغلی یک فرد متوجه می‌شود که برای رشد و رسیدن به جایگاه بالاتر شغلی به چه مهارت‌ها و دانشی نیاز دارد. نیروی انسانی می‌تواند با آگاهی از مسیر شغلی خود به دنبال یادگیری بیشتر باشد.

نکته مهمی که درباره کارراهه شغلی وجود دارد این است که با توجه به رشد سریع تکنولوژی و تحولات گسترده در مشاغل یک مسیر شغلی در طول زمان با تغییراتی مواجه خواهد شد. بنابراین نیاز است تا در کارراهه‌های شغلی از هر چند گاهی بازنگری شود و با بروزرسانی آنها به نیروهای انسانی آموزش‌های جدیدی در قالب دوره‌های بازآموزی ارائه گردد.

مسیرهای رشد در رشدانا

در رشدانا با توجه به نیازهای بازارکار مسیرهای رشد شغلی مختلفی در نظر گرفته شده است. رشدآموزان در مرحله پیشتازی، پس از فراگیری مفاهیم اولیه در دوره رشدآموزی پیشه‌وری با علائق خود بیشتر آشنا می‌شوند. رشدآموزان با گرفتن مشاوره از مشاوران امین کالج رشدانا یک یا چند مسیر رشد شغلی را برای خود انتخاب می‌کنند و با گذراندن این دوره‌ها به عنوان یک متخصص، آمادگی لازم برای ورود به بازار کار و کسب تجارب بیشتر را پیدا می‌کنند.

قطعا رشدآموزان بعد از گذراندن مسیرهای رشد همچنان نیاز به آموختن مفاهیم جدیدتر و تکمیل مهارت‌های خود دارند. زیرا مفاهیم کسب و کار آنلاین بطور پیوسته در حال تغییر و بروزرسانی می‌باشد. به همین دلیل پلتفرم آموزشی رشدانا بصورت پیوسته دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی خود را بروز می‌کند و سعی می‌کند با توجه به نیاز بازار مسیرهای رشد جدیدتری را تعریف نماید.

در ادامه به معرفی مسیرهای رشد رشدانا می‌پردازیم.

معرفی مسیر رشد در رشدانا

در نظر گرفتن رشدانا بدون مسیرهای رشدش مثل این است که شیر در جنگل را بدون دندان تصور کنیم. بنابراین ضروری است که با مسیرهای رشد بیشتر آشنا شویم.

مسیر رشد طراحی سایت رشدانا

در این مسیر رشد با یادگیری مباحثی نظیر وردپرس، بوت‌استرپ، المنتور، طراحی قالب و کدنویسی html/css می‌توانید تبدیل به یک طراح سایت شوید.

مسیر رشد وبمستری در رشدانا

یک وبمستر با فراگیری مباحث مختلف توانایی سکان‌داری سایت‌های مختلف را پیدا می‌کند و به عنوان یک راهبر به رشد کسب و کارها کمک می‌‌کند.

مسیر رشد دیجیتال مارکتری رشدانا

فضای دیجیتا موقعیت بکری را برای بازاریابی فراهم می‌آورد. دیجیتال مارکترها می‌توانند مشتریان را به سوی کسب و کارها سوق دهند و درآمد قابل توجهی را برای آن‌ها به ارمغان آورند.

مسیر رشد شبکه های اجتماعی و اینستاگرام مارکتینگ

شبکه‌های اجتماعی بخصوص اینستاگرام می‌تواند ابزار مهمی برای رشد کسب و کارها باشد. رشدانا به این مسیر رشد توجه خاصی داشته است و توانسته کارآموزان بسیاری را در این زمینه جذب کند.

مسیر رشد سئو(بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو) در رشدانا

در این مسیر رشد رشدانا یاد می‌گیرید که با رعایت اصولی ساده سایت خود را به صدر موتورهای جستجو(گوگل) برسانید و برای خود کسب درآمد کنید.

مسیر رشد بازاریابی محتوا

یک بازاریاب محتوا با تولید محتوای با کیفیت، و آگاهی‌بخشی مخاطبان را جذب یک برند می‌کند. کارشناس بازاریابی محتوا می‌تواند رشد کسب و کارها را تسریع کند و باعث بهتر دیده شدن آن‌ها شود.

مسیر رشد طراح گرافیک دیجیتال

نرم افزارهای گرافیکی نظیر فتوشاپ، افترافکت، اودیشن، مایا و.. می‌توانند برای تولید محتوای صوتی، تصویری و ویدئویی بکار روند. این مسیر رشد می‌تواند مخاطبان بسیاری داشته باشد.

مسیر رشد مهارت نرم در رشدانا

امروزه کارمندان هر سازمانی نیاز دارند تا به مهارت‌های نرم مسلط باشند. تسلط به مهارت‌های نرمی نظیر کار تیمی، ارتباطات موثر، خلاقیت، تفکر نقادانه، مذاکره، فن بیان، ارائه آسانسوری و.. می‌تواند موجب رشد هر کسب و کاری شود. کارمندان یا مدیران آینده اگر به این مهارت‌ها تسلط کافی نداشته باشند هرگز شانسی برای استخدام شدن و موفقیت نخواهند داشت.

 هم اکنون بخوانید: راهنمای جامع مهارت‌های نرم

از کارآموزی تا اشتغال با رشدانا

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از مخاطبان را به خود درگیر کند این است که احتمال شاغل شدن با گذراندن دوره‌ها و مسیرهای رشدانا چقدر است؟
در توضیح و پاسخ مورد فوق باید بگوییم که موفقیت هر فردی در کارهای مختلفی که انجام می‌دهد بیش از هر عاملی به خودش بستگی دارد. شرکت در یک دوره یا حتی یک مسیر رشد نمی‌تواند به تنهایی یک شگفتی ایجاد کند. بلکه این تلاش خود فرد است که زمینه‌ساز رشد حداکثری در شغل و تعالی در زندگی خواهد شد.

رشدانا و مسیرهای رشدی که این پلتفرم توسعه نیروی انسانی طراحی کرده است می‌توانند آغازگر یک تغییر بزرگ باشند. تغییری که با تلاش خود فرد می‌تواند به مراحل خوبی از رشد و توسعه فردی برسد. فراموش نکنیم که رشدانا یا هر مجموعه دیگری معجزه نخواهند کرد. این خود یک کارآموز است که با سعی و تلاش خود می‌تواند تغییر بزرگی را در زندگی شخصی و کسب وکاری خود بوجود بیاورد.

رشدانا و تلاش برای رشد نیروی انسانی در سازمان‌ها

با آغاز سال ۱۴۰۰ هجری شمسی شاهد تغییرات بزرگی در مجموعه رشدانا بوده‌ایم. مهندس مصطفی پورعلی به عنوان مدیرعامل پلتفرم توسعه منابع انسانی رشدانا در سال ۱۳۹۹ تلاش‌های زیادی نمود تا رشدانا را در محل کارخانه نوآوری مشهد و در جمع شرکت‌های مطرح استارتاپی مشهد قرار دهد.

در نهایت این تلاش‌ها بی نتیجه نماند و رشدانا توانست در فروردین ۱۴۰۰ در جمع حدود ۲۴ شرکت استارتاپی مستقر در کارخانه نوآوری مشهد قرار گیرد. مهمترین مزیّتی که حضور در کارخانه نوآوری برای رشدانا به ارمغان آورد این بود که این شرکت خلاق، توانایی بیشتری برای معرفی و عرضه خدمات خود به دیگر شرکت‌های نوآور بدست آورد.

اکوسیستم نوآوری مشهد برای رشد خود نیاز مبرمی به توسعه منابع انسانی خواهد داشت، چیزی که رشدانا و در راس آن مهندس پورعلی توانایی تحقق بخشیدن به آن و رشد جایگاه شهر مشهد در جامعه استارتاپی را دارند.

چند کلمه درباره مهندس پورعلی

مصطفی پورعلی مدیرعامل شرکت رشدان نادین(رشدانا) یکی از افراد تاثیرگذار بر روی اکوسیستم نوآوری شهر مشهد در سالیان اخیر بوده است. وی خودش را یک استراتژیست بازاریابی آنلاین و یک هکر رشد کسب وکارها معرفی می‌کند که به یک بیزینس کمک می‌کند تا با استفاده از داشته‌هایش و با کمترین هزینه به رشد حداکثری دست پیدا کند.

شاید نتوان رشدانا را بدون مصطفی پورعلی در نظر گرفت. تاثیری که او بر روی کارآموزان می‌گذارد بر روی یافتن کارراهه شغلی آنها مشهود است. قطعا مصطفی پورعلی یکی از برترین مشاورین کسب و کاری در شهر مشهد است که توانسته با ترکیبی از دانش وتجربه به کمک بسیاری از استارتاپ‌های تازه تاسیس بیاید.

برگزاری همایش آینده منابع انسانی در رشدانا

خرداد ۱۴۰۰ با یک رویداد مهم برای رشدانا آغاز شد. رشدانا اولین دوره از گردهمایی آینده منابع انسانی را بصورت حضوری و در محل کارخانه نوآوری مشهد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجرا نمود. رشدانا با برگزاری این رویداد نشان داد که بیش از پیش به دنبال تحقق شعار نیروی انسانی توانمند به عنوان مهمترین ابزار برای رشد کسب و کارها می‌باشد.

رشدانما قبل از این در زمینه پیاده‌سازی مسیرهای شغلی فناورانه یا همان کارراهه شغلی در شهر مشهد تلاش‌های قابل تحسینی را انجام داده بود. برگزاری همایش آینده منابع انسانی نیز در راستای همین اهداف بود.

رویدادی که در آن:

  • حمیرا نیک‌رو مدیر منابع انسانی گرین وب
  • زهره رحمان‌نژاد مشاور سرمایه انسانی نقشه و مسیریاب نشان
  • علی علیزاده مدیر منابع انسانی اکسیر رایانه صبا
  • قدسیه مستغنی یزدی مدیر توسعه روابط فرهنگی و اجتماعی دنون
  • مصطفی پورعلی مدیر پلتفرم توانمندسازی نیروی انسانی رشدانا

به عنوان سخنران و میهمان ویژه حضور داشتند.

جایگاه منابع انسانی در رشد سازمان‌ها

بیان این نکته ضروری است که منابع انسانی می‌تواند به عنوان مهمترین سرمایه در شرکت‌های کوچک یا متوسط(معمولا شرکت‌های استارتاپی یا کارآفرین) محسوب شود.

اگر قصد رشد سریع کسب و کار خود را دارید از همین امروز توجه خاصی به سرمایه‌های انسانی داشته باشید و سعی کنید با افزایش مهارت نیروی انسانی توانایی سازمان خود را برای رقابت در بازارهای جدید و غلبه بر رقبای سنتّی و قدرتمند بهبود دهید.

و درپایان…

این مقاله به جهت رسالت اجتماعی صاحب وبلاگ در حمایت از کسب و کارهای نوآفرین مشهدی نوشته شده است و هیچگونه انتفاعی از آن برای بلاگر متصور نخواهد بود. شما هم می‌توانید برای حمایت از کسب و کارهای مشهدی از دوره‌های آموزشی پلتفرم توانمندسازی نیروی انسانی رشدانا استفاده کنید یا در صورت تمایل آن را به دیگران توصیه کنید.