0

زبان های برنامه نویسی استفاده شده در سایت های مشهور دنیا

زبان برنامه نویسی استفاده شده در سایت های مطرح دنیا

در شکل بالا زبان های برنامه نویسی مختلفی که در سایت های مشهور جهان مورد استفاده قرار گرفته اند را مشاهده می کنید . این سایت های مشهور سایت هایی هستند که روزانه هزاران کاربر به آنها مراجعه می کنند و سطح بالایی از تراکنش ها (واکشی اطلاعات از دیتابیس) در آنها اتفاق می افتد . به همین دلیل برای کاربران آشنایی با زبان های برنامه نویسی استفاده شده در آنها می تواند جالب توجه باشد .

در این پست به معرفی چهار زبان برنامه نویسی مطرح در قسمت بک اند و فرانت اند این سایت ها می پردازیم .

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و مبتنی بر شی می باشد . این زبان در کنار HTML و CSS یکی از سه هسته اصلی صفحات وب امروزی می باشند . امروزه برنامه نویسان Front-end  با کمک سه زبان فوق سعی می کنند محیطی ساده ولی کاربر پسند را بوجود آورند . زبان جاوا اسکریپت هیچ ارتباطی با زبان جاوا ندارد . ساختار زبان جاوا اسکریپت بسیار مشابه زبان سی پلاس می باشد .

زبان PHP

معمولا زبان PHP برای برنامه نویسی سمت سرور (Back-end) به کار می رود . این زبان در سال ۱۹۹۴ مطرح گردید و توانست با رقیب قدیمی و سرسخت یعنی ASP که محصول شرکت مایکروسافت می باشد ، رقابت خوبی را ایجاد کند . علت موفق بودن نسبی PHP در این رقابت رایگان بودن (Free) بودن زبان برنامه نویسی PHP بود که توانست باعث توسعه و پیشرفت سریع آن گردد .

برخلاف HTML  و جاوا اسکریپت اجرای صفحات PHP برعهده سرور وبسایت می باشد . معمولا زبان PHP از پایگاه داده MySQL بهره می برد که به راحتی نیازهای ساده کاربران را پاسخ می دهد .

زبان پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و شی گرا می باشد که تقریبا می توان از آن در انجام هرکاری استفاده کرد و بازدهی نسبتا قابل قبولی را بدست آورد .

یادگیری این زبان بسیار ساده است چرا که کلمات کلیدی آن بسیار کم می باشد . در عوض کتابخانه های بسیار زیادی برای این زبان وجود دارد که باعث راحتی کار کدنویسان می شود . شما می توانید از زبان پایتون برای انجام هرکاری از هک تا طراحی وب و حتی بازی سازی استفاده کنید . در این پست در مورد ویژگی های خصوصیات پایتون مفصلتر صحبت کرده ایم .

زبان ASP.net

این زبان برنامه نویسی توسط مایکروسافت عرضه گردیده است و در واقع هدف از ارائه آن توسعه وبسایت ها و امکان ایجاد پورتال های محلی بوده است . در واقع ASP.net  یک پلت فرم نرم افزاری می باشد .

معمولا فریم ورک هایی که با زبان PHP طراحی می شوند از ASP.net در حدود ۳۳% سریعتر هستند . در مورد امنیت PHP و ASP.net نیز بحث های زیادی مطرح گردیده است. اما هیچ گاه قویتر بودن هیچ یک از این دو زبان برنامه نویسی اثبات نگردیده است . تمامی این شرایط باعث گردیده است که PHP امروزه طرفداران خاص خود را داشته باشد .

تهیه و گردآوری : مسعود معاونی

دیدگاهی دارید؟