0

تعیین میزان امنیت رمز عبور

امنیت رمز عبور

 امروزه رمزهای عبور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده اند و کاربران از رمزهای عبور برای حفاظت از حساب های کاربری خود در سایت ها و شبکه های اجتماعی بهره می برند . از طرفی دیگر رمزهای عبور برای حفاظت از شبکه های کامپیوتری ، شبکه های بی سیم و حتی حساب های اینترنتی بانکی مورد استفاده قرار می گیرند . به همین دلیل امنیت رمز عبور یکی از موضوعاتی مهم و حساس گردیده است که به شدت با امنیت فیزیکی و حفظ حریم خصوصی کاربران مرتبط می باشد .

در حال حاضر حمله های امنیتی گسترده و متنوعی بوجود آمده اند . یکی از این حملات امنیتی ، حمله حدس زدن رمز عبور (Password Guessing) می باشد . در این حمله مهاجم با دراختیار داشتن یک کامپیوتر قوی و لیستی از رمزهای معتبر ، سعی می کند رمز عبور اکانت های مختلف را بدست آورد .

یکی از دلایلی که باعث موفقیت حمله فوق می شود ، بی دقتی کاربران در انتخاب رمزهای عبورشان می باشد . رمزهای عبور ساده و کوتاه یکی از شایع ترین دلایل هک شدن اکانت های کاربران می باشد . از طرفی دیگر هکرها از شیوه های مهندسی اجتماعی نیز به خوبی بهره می برند .

سایت https://howsecureismypassword.net به کاربران کمک می کند تا بتوانند امنیت رمز عبور انتخابی خود را بسنجند . یک رمز عبور هر چه طولانی تر و از کاراکترهای متنوع تری (عدد ، حرف ، نشانه و ..) تشکیل شده باشد ، دیرتر حدس زده می شود .

در تصویر فوق یک مثال جالب قرار داده شده است با یک تغییر ساده (بزرگ شدن برخی از حروف) می توان امکان حدس زده شدن یک رمز عبور را تا ۳۰۰ برابر کاهش داد .

در هک شدن حساب های کاربری هیچ کس به اندازه خود کاربر مقصر نمی باشد . بنابراین یک کاربر باید بتواند رمز عبور قوی و ایمنی را برای خود برگزیند و از طرفی با شیوه های دیگر کلاهبرداری از جمله فیشینگ نیز آشنا شود تا کمتر آسیب ببیند .

در این پست ما به معرفی واژه نامه امنیت سایبری پرداخته ایم که می تواند برای کاربران فضاهای مجازی مفید و موثر باشد .

نویسنده : مسعو.د معاونی

دیدگاهی دارید؟