زندگی نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی

توجه : این پست یک نوشته خبری ، تحلیلی است و جنبه سیاسی ندارد و هرگز دیدگاه رسمی منتشر کنندگان نمی باشد، منتشر کنندگان هیچ گونه مسئولیتی در قبال این محتوا ندارند . منابع این مقاله خبری در پایان پست ذکر شده اند .
مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی
مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی
اکبر هاشمی بهرمانی (زادهٔ ۳ شهریور ۱۳۱۳ در رفسنجان – متوفی ۱۹ دی ۱۳۹۵ در تهران) مشهور به علی اکبر هاشمی رفسنجانی روحانی سیاستمدار ایرانی، مفسر قرآن، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، نمایندهٔ مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بود. وی نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی و چهارمین رئیس جمهور ایران در دو دوره پیاپی بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ بوده و به عنوان یکی از پرنفوذترین شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی شناخته می‌شد. او در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری نماینده بوده و از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰، دومین رئیس این مجلس بود.
سیاست رفسنجانی تا زمانی که قدرتی در دست داشت، مبتنی بر مرز بندی شدید بین خودی‌ها و غیرخودی‌ها، حفاظت از خودی‌ها در قدرت، و حذف دگراندیشان بود. کمتر شخصیت انقلابی را می توان پیدا کرد که سرنوشتی هم چون آقای هاشمی رفسنجانی داشته باشد . او تلاش های زیادی را برای پیروزی انقلاب در زمان رژیم شاهنشاهی پهلوی کشید . وی در پایان جنگ و خدمات سازندگی نقش سازنده ای داشت ، ثبت رکورد تورم پنجاه درصدی و فشار شدیدی به طبقات محروم از ویژگیهای دوران ریاست جمهوری هاشمی بر ایران و حاصل سیاستهای تعدیل اقتصادی وی در دوران ریاست جمهوری طی سالهای ۱۳۶۸ الی ۱۳۷۶ بوده است. هاشمی معتقد بود که این سیاست‌ها قربانی‌های خاص خودش را دارد و نمی‌شود برای آن‌ها کاری کرد. مسئولین دولت وی که دولت سازندگی نامیده می‌شدند معتقد بودند «حتی اگر در فرایند تعدیل، ۱۵ درصد جمعیت کشور که عموماً دهک‌های محروم جامعه بودند در زیر چرخ‌های توسعه له شوند، اشکال ندارد.» و همین موضوع باعث ایجاد تنفر عمومی از وی گردید تا جایی که در انتخابات مجلس رای آخر تهران  را آورد و در انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ کارزار را به رقیب ناشناخته خودش محمود احمدی نژاد واگذار کرد . اما به تدریج دریافت که شیوه وی با اشکالاتی مواجه بوده است و پی به ارزش های دموکراتیک برد و همه فشارها ، بی مهری ها و بی وفایی های تندروها را تحمل کرد به گونه ای که در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هاشمی و خانواده او به وضوح از میرحسین موسوی، کاندیدای اصلاح‌طلبان حمایت کردند و خود او نیز در آخرین نمازجمعه‌ای که در تهران اقامه کرد و پس از آن در محافل خصوصی از سرکوب معترضان به نتایج این انتخابات انتقاد نمود. این انتقادات باعث شد که از سوی مراجع حکومتی به همسویی با فتنه‌گران متهم شده و به تدریج جایگاه امامت نمازجمعه، ریاست مجلس خبرگان و اثرگذاری بر دانشگاه آزاد اسلامی را از دست داده و فرزندانش نیز پست‌های خود را از دست بدهند. اما باز هم این مسائل باعث نشد که وی دست از حمایت اعتدال گرایان و اصلاح طلبان بردارد و همین حمایت ها به پیروزی دکتر حسن روحانی رئیس جمهور میانه رو در انتخابات ۱۳۹۲ منجر گردید . انتخابات ۱۳۹۴ خبرگان رهبری جایی بود که آیت الله هاشمی توانست عزت و بزرگی را در دل مردم تهران(به نمایندگی از مردم ایران) بدست آورد ، به گونه ای که بسیاری از مردم در لحظه شنیدن خبر مرگ وی برای او اشک ریختند . بسیاری او را هم سطح بزرگانی هم چون امیرکبیر ، مصدق ، مهندس بازرگان و آیت الله منتظری می دانند .
منابع : ویکی پدیا فارسی ، سایت دکتر صادق زیباکلام

https://telegram.me/moaveni_ir
https://telegram.me/moaveni_ir

نوشته‌های تازه

آخرین نظرات

  بایگانی

  دسته‌ها

  مسعود معاونی نوشته شده توسط:

  مسعود معاونی کارشناس ارشد فناوری اطلاعات ، طراح وب ، سئو سایت مدیر ارشد کسب و کار الکترونیک

  اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *