زمان مطالعه تقریبی: ۴ دقیقه

اینترنت اشیاء پزشکی یا IoMT

اینترنت اشیاء پزشکی (Internet of Medical Things) یک تکنولوژی حیرت انگیز می باشد که پتانسیل زیادی در صنعت بهداشت و درمان خواهد داشت و ظرفیت ایجاد یک انقلاب بزرگ را دارد و می تواند در درمان و تشخیص بهتر بیماری ها موثر باشد . هم چنین بهره وری و اطمینان به تجهیزات پزشکی را افزایش خواهد داد ، اما هم چنان خطراتی در زمینه حفظ حریم خصوصی(Privacy) و امنیت اطلاعات بیماران وجود خواهد داشت .
در IoMT چندین سوال مطرح است از جمله این که :
 • معنا و مفهوم اینترنت اشیاء پزشکی (IoMT) چه می باشد ؟
 • با ایجاد IoMT در زندگی های مدرن آینده ، بهداشت و درمان به چه سمتی حرکت خواهد کرد ؟
 • آیا منافع حاصله از ایجاد IoMT از خطرات ناشی از آن بیشتر خواهد بود ؟
 • و…
حال در ادامه این پست سعی خواهیم کرد به تک تک سوالات فوق پاسخ های متناسبی ارائه دهیم ، در ابتدا در تعریف IoMT باید گفت : ” اینترنت اشیاء پزشکی (IoMT) یا اینترنت اشیاء بهداشت و درمان (Healthcare IoT) عبارت است از زیرساخت ها ، مجموعه دستگاه های پزشکی و نرم افزارهای کاربردی که با سیستم های مختلف شبکه بهداشت و درمان مرتبط بوده و از راه دور (اینترنت) کنترل می شوند “.  به عنوان مثال کسی که یک FitBit (وسیله ای که فعالیت بدنی را در نظر می گیرد و عملکرد بدن و میزان کالری مصرفی را محاسبه می کند ) پوشیده است می تواند از طریق یک تلفن هوشمند روند سلامت و فعالیت بدنی خود را به یک پزشک گزارش دهد و توصیه های بهداشتی و پزشکی را دریافت کند . این یک مثال ساده بود ، شما حتی می توانید فردی را در نظر بگیرید که بیماری پارکینسون دارد و یا دچار افسردگی شدید است و روند مصرف داروهای وی باید به شدت کنترل شود ، در چنین حالتی استفاده از تجهیزات خاص می تواند کمک موثری به بیمار ، پزشک و به سیستم بهداشتی بنماید .
یک پزشک از طریق ایمپلنتی که در قفسه سینه بیمار و یا قسمت دیگری از بدن وی قرار داده است می تواند روند بیماری را زیر نظر بگیرد و میزان رشد و ترمیم بافت های مورد درمان را بررسی و شبیه سازی کند . IoMT  به عنوان یک راهکار در مسیر کاهش مرگ و میرهای ناشی از بیماری محسوب می شود و شیوه ای قابل ملاحظه برای مدیریت میزان بهبودی بیمار و کنترل کیفیت زندگی افراد محسوب می شود .
نکته قابل توجه ای که باید آن را مد نظر داشت این است که نوآوری ها و راه حل های ارائه شده در IoMT  باید با مقررات جامعه پزشکی همخوانی داشته باشد و علاوه بر حفظ حریم خصوصی و امنیت بیماران ، اثر مستقیم و مثبتی بر سلامتی و تندرستی مردم بگذارد .
در این جا اشاره ای به مزایای IoMT  خواهیم داشت ، باید توجه داشت که مزایای IoMT  بسیار گسترده هستند و هر روز با ارائه پیشنهاد ها و راهکارهای جدید بر تعداد این مزایا افزوده می شود . از جمله مهم ترین مزایای IoMT  می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 • هدفمند شدن گزارش های پزشکی
 • ثبت کوچکترین فعایت های بدنی و میزان تغییرات و تاثیر آن بر متابولیسم بدن
 • بررسی تاثیر داروهای شیمیایی بر سلامت بدن
 • بهبود سیستم های اتوماسیون پزشکی
 • افزایش دقت در میزان مصرف دارو و یادآوری زمان مصرف دارو به بیماران
 • دریافت بازخوردهای مناسب و تغییر در شیوه زندگی و یا مصرف دارو
 • و…
امروزه ما شاهد بسیاری از خطاهای پزشکی در بیمارستان ها هستیم . در واقع خطاها بخشی از هر فرآیندی می باشند و ما همواره به دنبال کاهش خطاها می باشیم . IoMT  این توانایی را دارد که خطاهای پزشکی را به شدت کاهش دهد اما هم زمان نگرانی های درباره مباحث امنیتی وجود دارد و چالش های حل نشده ای در پیش روی محققان قرار دارد .

نویسنده و گردآورنده : مسعود معاونی
منبع :https://www.nexeonmed.com/press
تاریخ انتشار : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
کد مطلب :A07021396.1

https://telegram.me/moaveni_ir