زمان مطالعه تقریبی: ۳ دقیقه

چالش های امنیتی در ابر

محاسبات ابری سرویس های زیادی را از طریق اینترنت برای ذخیره سازی مجازی فراهم می آورند . ویژگی اصلی وبارز محاسبات ابری این است که کاربر برای راه اندازی زیرساخت های محاسباتی گران قیمت نیاز به هزینه ای ندارد . محاسبات ابری این ظرفیت را دارند که از راه دور هدایت شوند و همین موضوع مسائل امنیتی خاصی را برای دو طرف ابر یعنی مصرف کننده و ارائه دهنده ایجاد می کنند .
امروزه محاسبات ابری به شدت در حال رشد است و بسیاری از سازمان ها از تکنولوژی ابر استفاده می کنند و به موازات آن مشکلات امنیتی افزایش خواهد یافت . حفظ حریم خصوصی از مسائل مهم در ابر است چرا که منابع ابر بین کاربران توزیع می شود و مفهوم چند اجاره ای و اشتراک منابه در ابر مطرح می شود . در واقع می توان گفت امروزه امنیت ابر بخشی از امنیت کامپیوتر است که از مجموعه ای از سیاست ها ، فناوری ها و کنترل برای حفاظت از داده ها و خدمات تشکیل می شود .
تهدیدها و حملات مستقیم و غیر مستقیم بر اَبر تاثیر دارند و این تهدیدات می تواند توسط یک انسان و یا یک نرم افزار داخلی و یا خارجی اتفاق بیفتد . به همین دلیل نیاز به کنترل های امنیتی متقابل برای کاهش خطرات و جلوگیری از حملات داریم . هم چنین ما دارای تعدادی مکانیسم های امنیتی برای حفاظت از اطلاعات حساس و منابع حیاتی هستیم .
در ابر می توان از مدیریت اعتماد برای اندازه گیری پارامترهای امنیت استفاده کرد . ارزیابی اعتماد در ابر به پدیده های متفاوتی مرتبط است و نکته کلیدی این است که اعتماد در ابر براساس اطلاعات دست دوم و حتی دست سوم محاسبه می شود .
در ابر باید شش نیازمندی امنیتی زیر همواره تامین شود : احراز هویت یا شناسایی ، مجوز استفاده ، محرمانگی ، یکپارچگی ، عدم انکار و دسترس پذیری . در ابرهای آمیخته (هیبریدی) در مقایسه با ابرهای خصوصی و عمومی نیاز به پارامترهای امنیتی قوی تری وجود دارد . باید توجه داشت که در تمامی مدل های ابر همواره به صداقت (integrity) برای اطمینان از صحت داده ها نیاز داریم .
ابرها مستعد حملات DOS ، حملات تزریق خدمات ، حملات مجازی سازی ، حمله مردمیانی ، حملات از نوع درب پشتی ، حملات فیشینگ و حمله جعل متاداده ها می باشند .از طرفی دیگر از آن جا که بستر پیاده سازی ابرها دیتا سنترها می باشند پس به صورت ویژه باید امنیت دیتاسنترها در ابر مورد توجه قرار گیرد .
منبع :Cloud security issues and challenges: a survey  (Journal of Network and Computer Applications) 
ترجمه ، خلاصه سازی و انتشار : مسعود معاونی

https://telegram.me/moaveni_ir