مدیریت تدارکات (Logistics)

مدیریت تدارکات (Logistics)

مدیریت تدارکات (Logistics)

مدیریت تدارکات (لجستیک) یکی از بخش های زنجیره تامین (SCM) است . فعالیت های مدیریت تدارکات شامل مدیریت حمل و نقل داخلی و خارجی ، مدیریت ناوگان ، انبارداری ، حمل و نقل مواد ، انجام سفارش ، طراحی شبکه لجستیک ، مدیریت موجودی ، عرضه و برنامه ریزی تقاضا می شود . هم چنین ممکن است مدیریت لجستیک شامل خدمات به مشتریان ، یافتن منابع و تدارک دیدن آن ها ، برنامه ریزی تولید ، بسته بندی و مونتاژ هم بشود . مدیریت لجستیک شامل سطوح مدیریتی مختلف از جمله مدیریت استراتژیک(مدیریت کلان) ، مدیریت عملیات و مدیریت فنی می شود . در واقع مدیریت لجستیک یک واحد یکپارچه سازی  برای تمامی فعالیت های تدارکاتی و هم چنین ادغام فعالیت های لجستیک با واحدهای برنامه ریزی ، تولید و فروش ، مالی و فناوری اطلاعات می باشد .
لجستیک دارای سازمان دهی دقیق و عملیات اجرایی پیچیده می باشد . در واقع لجستیک شاهرگ و جریان حیاتی مدیریت می باشد که از نقطه مبدا شروع شده و تا نقطه مصرف ادامه می یابد و حتی بعضا شامل خدمات گارانتی هم می شود . مدیریت لجستیک از آن جهت که نقطه ارتباطی با تامین کننده منابع ، تولید کننده و مصرف کننده می باشد ازاهمیت خاصی برخوردار است .
در مدیریت لجستیک جلوی تصمیمات احساسی و غیر عاقلانه باید گرفته شود و بهترین کار ممکن انتخاب شود (مثلا تحویل موفق یک کالا در یک زمان طولانی و یا تحویل سریع به همراه نارضایتی خریدار ). مدیریت لجستیک ضعیف باعث افزایش هزینه ها می شود . خیلی وقت ها برخی از مدیران کم تجربه برای کاهش هزینه های جاری ، مدیریت لجستیک را برون سپاری می کنند که در واقع آن ها با این عمل خود به صورت غیر مستقیم دست به انتشار اطلاعات حساس و با ارزش خود و قرار دادن آن اطلاعات کلیدی در اختیار افراد غیر مرتبط با سازمان می زنند .
پیاده سازی مدیریت لجستیک باعث افزایش همکاری به جای رقابت های بی مورد خواهد شد و این همکاری ، کاهش هزینه ها را در پی خواهد داشت . بنابراین باید همواره به دنبال مدیریت لجستیک ایمن (Safe) ، کارآمد و به روز برای کسب و کارمان باشیم .
لجستیک دیجیتال نسل جدیدی از لجستیک است که توسط شرکت های تولید کننده نرم افزاری ارائه گردیده است و عموما شامل برنامه های کاربردی مبتنی بر وب است که باعث افزایش همکاری و بهینه سازی فرآیندها می شود . لجستیک مرکزی در چنین نرم افزارهای به عنوان ستون فقرات مطرح میباشد و اطلاعات مورد نیاز برای بخش های مختلف را تامین می کند و منجر به ایجاد یک دید سراسری در زنجیره تامین می گردد .
باید توجه داشت که مشکل فقدان پروتکل های استاندارد در زنجیره تامین علی الخصوص در مدیریت لجستیک به شدت مشاهده می شود و از طرفی مباحث امنیتی گسترده ای در این حوزه وجود دارد . در آینده نزدیک در پست دیگری به بررسی این معضلات در کنار مباحث تجارت الکترونیک خواهیم پرداخت و به صورت مستقیم وارد چالش های امنیتی مطرح در این دو موضوع (تجارت الکترونیک+مدیریت لجستسیک) خواهیم شد .
نویسنده و گردآوری : مسعود معاونی

https://telegram.me/moaveni_ir

https://telegram.me/moaveni_ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *