زمان مطالعه تقریبی: ۳ دقیقه

ransom ware

مجرمان اینترنتی بسیاری در آمریکا ؛ بیمارستان ها ،مدارس و مراکز حساس شهری را مجبور به پرداخت مبالغ هنگفتی پول در ازای افشا نشدن اطلاعات حساس کاربرانشان می کنند و یا اینکه در صورت عدم دریافت وجه مورد نظر به انتشار عمومی اطلاعات می پردازند و یا این که اطلاعات مهم و حیاتی را نابود می کنند .
هکرهای اروپای شرقی در حال ضربه زدن به سازمان های مجری قانون بوسیله ransomware هستند . باج افزارها ویروس های هستند که کنترل فایل های موجود در سیستم های کامپیوتری را بدست می گیرند . هکرها پس از آن قربانیان را وادار به پرداخت آنلاین بوسیله ارز دیجیتال (bitcoin) می نمایند تا قابل ردیابی و پیگیری نباشند . آن ها (هکرها) با قرار دادن یک شمارشگر معکوس یک ترس و وحشت عجیب را برای قربانی فراهم می آورند .
اگر باج پرداخت شود باجگیر برای قربانی یک کلید رمزگشایی را ایمیل خواهد کرد و اگر قربانی باج را پرداخت نکند هکرها وی را تهدید به حذف فایل ها می کند . از سال ۲۰۱۳ هکرها در هفت ایالت دچار این گونه حملات شده اند و حتی ادارات پلیس در بخش سوابق پرونده های خود دچار حمله هکرها شده اند .
باج خواهی در تمام آمریکا در حال افزایش است . تنها در سه ماه اول سال ۲۰۱۶ حملات تا ده برابر بیش از کل سال گذشته گردیده است و قربانیان چیزی در حدود بیش از ۲۰۰ میلیون دلار هزینه را متحمل شده اند . تازه این مقدار نشان دهنده حملات شناخته شده است ، این در حالی است که تعداد زیادی از حملات به دلایل خاصی گزارش نمی شوند .
این ویروس ها که بیشتر آن ها از روسیه و شرق اروپا می آیند و این درحالی است که سیستم های بسیاری در این بخش آسیب پذیر هستند و بسیاری از سیستم های که مورد هجوم قرار می گیرند از لحاظ سخت افزار و امنیتی بسیار ضعیف هستند . نتایج نشان می دهد که سیستم های که مورد هجوم قرار گرفته اند در سال های ۱۹۸۰ ایجاد شده اند و جالب است که سیستم عامل آنها DOS می باشد .
رببرت سیسیلیانو کارشناس ایمنی آنلاین اینتل معتق است :

“باید به صورت محلی کمک های را برای توسعه فناوری های پیشرفته به مراکز خاص در دستور کار خود قرار دهیم . وی معتقد است دیدن یک ویندوز XP یا ویستا در یک محیط حساس امنیتی چیز عجیبی در سیستم های مورد هجوم نمی باشد .

بیت کوین

شاید ذهن خواننده درگیر شناسایی مهاجمان شود اما باید بگوییم که اکثر هکر ها معمولا تقاضای Bitcoins می کنند و قربانیان را به یک وب سایت میانجیگری ناشناس برای مبادلات مالی هدایت می کنند و برای انجام این کار روش های خاص به خود را دارند .
منبع :nbcnews
گرد آورنده و مترجم (همراه با دخل و تصرف) : مسعود معاونی

https://telegram.me/moaveni_ir