زمان مطالعه تقریبی: ۶ دقیقه

تحول در اقتصاد یک حرکت پیوسته از گذشته تا امروز بوده است . در این پست می خواهیم به بررسی دیدگاه‎های مختلف درباره ی فضای کسب و کارهای حوزه اینترنت اشیاء و تاثیر آن بر تجارت و اقتصاد بپردازیم. طبق بررسی های انجام شده صنایعی نظیر خدمات مالی، تولید، مراقبت‎های بهداشتی، بیوتکنولوژی و داروشناسی، فناوری اطلاعات، انرژی و منابع طبیعی، املاک و مستغلات، زیرساخت های شهری و مدیریت کلان از حوزه های مورد توجه در اینترنت اشیاء می‎باشند .

جایگاه امروزی اینترنت اشیا

درآمد کنونی اینترنت اشیا بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در سال است که این درآمد بیشتر توسط شرکت‎های کوچک و متوسط حاصل می‎شود و شرکت‎های بزرگ هنوز در حال سرمایه‎گذاری و تحقیق جدی در این حوزه می باشند. IoT در حال تبدیل شدن به یک حرکت است. اینترنت اشیاء امروزه یک حرکت کلیدی محسوب می‎شود که قادر است یک تحویل دیجیتالی ایجاد نماید. IoT مسیر فناوری در آینده است که باعث ایجاد نوآوری‎های گسترده در صنایع مختلف خواهد گردید. در سالیان اخیر اشتیاق افراد و شرکت‎ها به این دانش افزایش غیرقابل تصوری پیدا کرده است و این نوید بخش تحول شگرفی است.

کسب و کارهای حوزه اینترنت اشیاء

امروزه سازمانی موفق خواهد بود که بتواند راندمان کاری بهتری داشته باشد و هزینه‎های جاری خود را کاهش دهد و این مهم را می توان به کمک دستگاه‎های متصل به شبکه که به صورت مستمر به جمع‎آوری اطلاعات می‎پردازند، فراهم کرد. اینترنت اشیاء در آینده چالش‎های بسیاری را حل خواهد کرد و با بسیاری از تکنولوژی‎های دیگر که خود را با آن سازگار خواهند کرد و استراتژی‎های خود را براساس آن تعیین خواهند کرد، به حل مشکلات و افزایش کیفیت زندگی بشر خواهد پرداخت.

امنیت در اینترنت اشیا

با برطرف شدن نگرانی ها در حوزه های امنیت و حریم خصوصی، سازمان‎های بیشتری به سمت استفاده و توسعه این تکنولوژی پیش خواهند رفت. اینترنت اشیاء تاثیرات زیادی برروی کسب و کارها، مشتریان ، ارزش‎ها ، کارکنان و محیط خواهد گذاشت. نوآوری‎های جدید، فرصت‎های جدیدی را در اختیار شرکت‎ها می‎گذارند و این فرصت‎ها باعث ایجاد ارزش افزوده برای این شرکت‎ها می‎گردند. اینترنت اشیاء یک واقعیت است که در سطح گسترده ای از صنایع و جغرافیای محیطی در حال به کارگیری است. بر این اساس شرکت‎ها در چند سال آینده باید زیرساخت های اساسی خود را براساس آن پیاده سازی کنند.

۵۷% از صاحب نظران معتقدند که رشد و توسعه IoT به اندازه کافی سریع و قابل قبول بوده است و در تمامی کسب و کارها اثری از آن را می‎توان یافت . اینترنت اشیاء به طور کلی باعث می شود تا بینش افراد (دانش+نگرش) نسبت به موضوعات تغییر کند و خود این واقعیت باعث توسعه و پیشرفت در بسیاری از حوزه‎های دیگر خواهد گردید. رشد اینترنت اشیاء از سال ۲۰۱۳ تا به امروز یک شیب مثبت دارد، این در حالی است که بسیاری از تجارت های دیگر نظیر صنایع نفت و طلا در این مدت دارای نوسانات بسیاری بوده اند.

نگرانی اصلی سازمان‎ها در بخش اینترنت اشیاء هزینه های بالای اجرای آن می‎باشد. اینترنت اشیاء نیاز گسترده ای به هزینه در زیرساخت‎ها دارد. این در حالی است که در بخش های امنیتی، نیروهای متخصص، مهارت و دانش نیز نگرانی‎های عمده ای وجود دارد. در این پست مقدمه ‎ای بر امنیت اینترنت اشیا را بیان کرده‎ایم.

چالش های عمده در اینترنت اشیا

 • هزینه های بالای سرمایه گذاری در زیرساخت های مورد نیاز IoT
 • نگرانی در مورد امنیت و حریم خصوصی
 • عدم مدیریت مناسب در زمینه دانش و مهارت
 • ضعف در زیرساخت های فناوری سازمان ها
 • مقررات(به عنوان مثال در زمینه حریم خصوصی)
 • ضعف در ارتباطات عمومی در زیرساخت های موجود
 • مبهم بودن استانداردهای صنعتی در حوزه اینترنت اشیا
 • عدم کارآیی مشخص اینترنت اشیاء در برخی از محصولات یا خدمات
 • عدم اطمینان عمومی در زمینه اقتصادی بودن
 • عدم آگاهی مصرف کننده
 • عدم وجود مدل های کسب و کار مناسب

مدل‎های کسب و کاری حوزه اینترنت اشیا

شرکت‎های برجسته موفق شده اند که در مدل های کسب و کار خود IoT را جای دهند. به عنوان مثال شرکت ISS با استفاده از سنسورهای تعبیه شده در محیط‎های عمومی رفتار افراد را تحلیل کرده و براساس اطلاعات جمع‎آوری شده خدمات متناسب با هر شخصی را ارائه می‎دهد. شرکت‎های بسیاری از IoT به عنوان ابزاری برای نظارت و کنترل استفاده می‎کنند تا به وسیله آن مدیریت بهتری بر دارایی‎ها و مشتریان خود داشته باشند .

یک سازمان برای توسعه و گسترش IoT در مجموعه ی خود باید اقدامات زیر را انجام دهد :

 1. دریافت مشاوره از کارشناسان و متخصصان حوزه IoT
 2. یادگیری و در نظر گرفتن موفقیت ها و شکست های احتمالی
 3. آموزش کارمندان موجود برای کار با اینترنت اشیاء
 4. انجام یا حمایت از تحقیقات
 5. ایجاد و گسترش تقاضاهای جدید در بازار
 6. ایجاد کشش و کارکرد برای محصولات IoT
 7. کشف و دنبال کردن فرصت های IoT
 8. معرفی مدل های جدید کسب و کار
 9. سرمایه گذاری مشترک یا اتحاد بین شرکت ها
 10. بهره برداری از فرصت های IoT
 11. شناسایی کسب و کارهای جدید در حوزه IoT

آشنایی با کسب و کارهای حوزه اینترنت اشیاء

حوزه‎های کاری اینترنت اشیاء به شدت در حال گسترش است. ازجمله سیستم‎های مراقبت بهداشتی، سیستم‎های مدارک پزشکی و سیستم‎های مبتنی بر اَبر که مبنای تمامی آن‎ها همکاری بین اجزاء مختلف یک سیستم می‎باشد. درسال ۲۰۱۶ بسیاری از سازمان‎ها به علّت عدم وجود استاندارد مطمئن و بن المللی از IoT استفاده نکرده اند. ترویج استانداردها به عنوان یک استراتژی باید از سوی سازمان‎های بزرگ و دولت‎ها پیگیری شود و باید از ایجاد چندین استاندارد موازی جلوگیری شود تا مثلا در ساختمان‎های هوشمند شاهد یک گونه استاندارد باشیم . در اینجا رقابت بین شرکت‎ها و سازمان‎ها باعث می‎شود که شاهد استانداردهای گونگونی باشیم.

فهرست کسب و کارهای اینترنت اشیاء نشان می‎دهد که هیجان قابل توجه ای برای آینده اینترنت اشیاء می‎توان متصور بود. در کمتر از سه سال آینده بیش از ۵۵% از صنایع به طور مستقیم تحت تاثیر فناوری‎های IoT قرار خواهند گرفت و به کمک این فناوری‎ها صرفه جویی شگرفی در هزینه‎های داخلی و تولید به وقوع خواهد پیوست. این در حالی است که بسیاری از صنایع برای سرمایه گذاری گسترده در IoT در تردید به سر می‎برند.

مثبت ترین پیامدهای اینترنت اشیاء

 1. موج جدید نوآوری باعث می شود که اطلاعات کسب شده به ما بینش بهتری بدهد .
 2. فرصت های جدید درآمدزایی برای محصولات/خدمات.
 3. تغییر گسترده در مدل های کسب و کار یا استراتژی های کسب و کار.

بزرگترین تغییرات اینترنت اشیاء بر روی کسب و کارها

 1. آنالیز و مدیریت داده
 2. محصولات و سرویس ها
 3. مدیریت زیرساخت فناوری