صنعت گردشگری در ایران :

صنعت گردشگری در ایران :

صنعت گردشگری در ایران

صنعت گردشگری در ایران

صنعت گردشگری در ایران بر مبنای سند چشم انداز ۲۰ ساله در بخش گردشگری و در افق ۱۴۰۴ می بایست حداقل ۲۰ میلیون گردشگر از بازار جهانی را سالیانه به خود جذب نماید . اما روند کنونی ، راه دشوار ایران را برای تحقق ۲ درصد از درآمد جهانی گردشگری را نمایان می سازد .( سهم فعلی ایران از بازار جهانی گردشگری یک دهم درصد می باشد ).

گردشگری بین المللی به طور شتاب آمیزی به دلیل ارزآوری ، اشتغال زایی و ویژگی ارتباط میان فرهنگی که دارد رو به افزایش است اما در کشور ایران فقط به یک بحث دانشگاهی و تبلغاتی تبدیل شده است و هنوز به طور جدی به این صنعت به عنوان جایگزین نفت و ابزاری برای توسعه رابطه بین ملت ها و دولت ها توجه نشده است .

کشور ما در جدول رتبه بندی سال های گذشته از نقطه نظر پذیرش گردشگران و اخذ درآمد همواره رتبه های بعد از ۷۰ را داشته و از نقطه نظر تعداد گردشگر رتبه های بعد از ۴۰ را دارا بوده است . سهم ایران از گردشگری در جهان یک دهم درصد است . اما با گسترش توجه به آن درخور آن چه که ایران دارا است می تواند حتی به یک دوم درآمد نفتی نیز برسد .

ردیف

نام کشور

تعداد گردشگراان ورودی در سال ۲۰۰۹ به میلیون نفر

۱

چین

۸۸٫۵

۲

مکزیک

۴۵٫۲

۳

اوکراین

۳۹٫۲۵

۴

ترکیه

۵۱٫۲۵

۵

مالزی

۶۵٫۲۳

۶

امارات متحده عربی

۱۷

۷

تایلند

۱۵٫۱۴

۸

مصر

۹۱٫۱۱

۹

عربستان

۹۰٫۱۰

۱۰

ایران

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جدول ۱- مقایسه تعداد گردشگران کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۰۹

متاسفانه آمار گردشگران خارجی ورودی به کشور تاکنون توسط هیچ مرجع رسمی کشور تهیه نشده است . هر چند این آمار برای سیاست گذاری ، برنامه ریزی ، کنترل و نظارت بر بخش گردشگری کشور و جذب سرمایه گزاران در تاسیسات گردشگری از اهم امور می باشد ولی تااکنون توجه لازم به آن صورت نگرفته است .

گردشگری در ده سال آینده در تمامی نقاط جهان رشد خوبی خواهد داشت اما ایران در این صنعت با یک درصد تنزل روبه رو می شود . نتیجه ای بسیار روشن و منطقی از آمار و ارقام نشانگر آن است که وضعیت گردشگری ایران در سال های آینده بسیار نامطلوب بوده و باید هرچه زودتر برای این صنعت در کشور چاره ای اندیشید .

البته باید دقت کرد که جذب گردشگر خارجی از لحاظ کسب درآمد ارزی بسیار قابل توجه است اما نباید از گردشگران داخلی نیز غفلت کرد . بسیاری از ایرانیان بدون آگاهی داشتن از جاذبه های گردشگری داخلی پول خود را در کشورهای نظیر ترکیه ، تایاند و یا امارات متحده عربی خرج می کنند و باعث خروج ارز از کشور می شوند .

وجود اکوسیستم طبیعی و چهار فصل در ایران ، در کنار هنرهای تجسمی و اقوام وسنن مختلف از جمله جاذبه های گردشگری ایران می باشد . چیزی که بسیاری از کشورها از وجود آن بی بهره می باشند .

به عنوان مثال می توان به جاذبه های گردشگری مناطق شرق کشور اشاره کرد . شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان بیرجند در شرق ایران است . این شهر اولین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده است .مدرسه شوکتیه این شهر ، سومین مدرسه آموزش به سبک جدید بعد از دارالفنون و رشدیه تبریز است . این در حالی است که بسیاری از ساکنین منطقه نیز از چنین ویژگی های از این شهر بی اطلاع هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *