زمان مطالعه تقریبی: ۳ دقیقه

ما در عصر حاضر شاهد رشد تکنولوژی های مدرن متفاوتی هستیم. تکنولوژی هایی که زندگی انسان‎ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده اند. از زمان ورود شبکه جهانی اطلاعات یا همان اینترنت، زندگی انسان‎ها با تغییرات جدّی مواجه گردیده است.

تکنولوژی های مدرن

فضاهای مجازی و شبکه‎های اجتماعی جزء تکتولوژی‎هایی بودند که تغییرات اساسی در سبک زندگی انسان در قرن بیستم ایجاد کردند. امّا این تغییرات همچنان در حال بوقوع پیوستن هستند. پیشرفت ربات‎ها، اینترنت اشیا، واقعیت مجازی، پول الکترونیک، بیت کوین و … هر روز در حال افزایش دادن نفوذ خود به زندگی انسان ها می‎باشند.

تاثیر تکنولوژی های مدرن بر ذهن انسان

آیا تکنولوژی‎های مدرن انسان را کند ذهن و احمق می کند؟ برای پاسخ به این سئوال هنوز یافته‎های علمی چندانی وجود ندارد. امّا واقعیت این است که همانطور که تکنولوژی باعث افزایش ظرفیت‎های ذهنی بشر در برخی از موارد می‎شود می‎تواند باعث تضعیف ذهنی انسان‎ها در برخی از حوزه‎های دیگر شود.

بنابر برخی از نظریه ها، تکنولوژی‎های مدرن منجر به کاهش فعالیت های ذهنی انسان‎ها می شوند. البته بایستی توجه داشت که تکنولوژی در حوزه‎هایی که باعث افزایش توان فکری انسان می شود چالش‎های بسیاری را حل نموده است. بنابراین نمی توان به سادگی درباره تاثیر تکنولوژی بر ذهن انسان اظهارنظر کرد.

تکنولوژی‎های مدرن سعی دارند داده‎های بی نهایت بزرگی را جمع آوری کنند. داده‎های که یک انسان عادی توانایی جمع آوری، پردازش و آنالیز آنها را نخواهد داشت. این تکنولوژی‎ها با مدیریت داده های حجیم (Big Data) سعی در یافتن الگوهای جدیدی دارند که قبل از این ذهن انسان قابلیت دسترسی به آنها را نداشت.

برخی از کارشناسان و متخصصان معتقدند که ماهیت تکنولوژی با ماهیت فعالیت‎های مغزی متفاوت است. بنابراین نمی‎توان مدعی شد که تکنولوژی عمیقا باعث تضعیف توان ذهنی انسان‎ها می‎شود.

تکنولوژی و زندگی امروزی

ساختار زندگی امروزی انسان‎ها باعث می شود تا تکنولوژی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شود . به عنوان مثال شاید تا چند سال قبل فرآیند مسیریابی در جاده‎ها یک رویه کاملا ذهنی بود امّا امروزه اکثر افراد استفاده از GPS را پذیرفته‎اند و در عمل نیز بهره وری این شیوه اثبات گردیده است.

استفاده از چنین سرویس‎هایی باعث افزایش کارآیی در جوامع صنعتی می‎شود. البته باید توجه داشت که به زودی، برخی از دولتها و شرکت‎های بزرگ با در اختیار داشتن انبوهی از اطلاعات، امکان کنترل رفتارهای انسانی را در اختیار خواهند گرفت. این موضوع در جای خود می تواند نوعی نقض حریم خصوصی باشد.

تاثیر متقابل انسان و تکنولوژی بر روی یکدیگر

” به خاطر داشته باشید که تکنولوژی های مدرن هم بدست انسان ها بوجود می آیند . “

نباید فراموش کرد که رفتارهای انسانی بیشترین تاثیر را در توسعه و رشد تکنولوژی دارد. فناوری‎های پیشرفته علیرغم رشد سریع خود، همچنان نیازمند ذهنی خلاق و نوآور برای بوجود آمدن می‎باشند. پس نمی‎توان نگرانی زیادی از کاهش فعالیت‎های مغزی انسان داشت.

نظر شما خواننده گرامی درباره این موضوع چیست ؟ آیا تکنولوژی های مدرن که بر پایه اینترنت شکل گرفته‎اند باعث کُند شدن فعالیت‎های مغزی انسان می شوند؟ آیا فناوری‎های پیشرفته کمکی به خلاقیت و نوآوری‎های ما نموده اند؟

شما می‎توانید در بخش نظرات در این بحث مشارکت نمایید و نظرات خود را در اختیار ما و سایر خوانند گان قرار دهید. صمیمانه انتقادات و نظرات شما را پذیرا خواهیم بود.