زمان مطالعه تقریبی: ۳ دقیقه

تجهیزات مورد استفاده در اینترنت اشیاء

ما  در این پست می خواهیم به ارائه یک طبقه بندی درباره تجهیزات مورد استفاده در اینترنت اشیاء براساس موقعیت آن ها در جریان ارتباطی بپردازیم .
  1. سرورهای Backend : سرورهایی می باشند که در ریشه سیستم ما قرار می گیرند و در واقع مرکز کنترل ، جمع آوری و ذخیره سازی داده ها می باشند و برای تولید خدمات ارزش افزوده مورد استفاده قرار می گیرند . سرور های Backend  برای سیستم های اینترنت اشیاء بسیار ضروری نمی باشند ، هرچند که امروزه از آن ها به عنوان یک جزء مهم نام برده می شود . این سرورها باعث تسهیل در دسترسی به خدمات و داده ها می شوند . این سرورها همزمان مدیریت پایگاه های داده و مدیریت سنسورها را بر عهده دارند و پایگاه داده های آن ها همواره با حجم عظیمی از داده ها سروکار دارند . کاربران معمولا از طریق یک وب سایت عملکرد سیستم های اینترنت اشیاء را کنترل می کنند و به اطلاعات مهم از این طریق دست می یابند . هم چنین سیستم های برنامه ریزی منابع انسانی (ERP) برای مدیریت اطلاعات در چنین سیستم های می توانند مفید واقع شوند . چنین سیستم هایی قابلیت برنامه ریزی ، تفکیک و تقسیم پایگاه داده ها را دارند و می توانند به ارائه خدمات جدید و بهتری بپردازند .
  2. دروازه ها (Gateway) : دروازه ها نقش اساسی در سیستم اینترنت اشیاء دارند ، آن ها به عنوان رابطی بین دستگاه های پایانی و زیر ساخت های ارتباطی اصلی محسوب می شوند . معمولا ترجمه پروتکل ها و ایجاد نقشه های کلی از سیستم ، برعهده دروازه ها است . از مهم ترین دروازه ها می توان به XML-EXI ، HTTP-CoAP ، IPv4/v6 -6LoWPAN  اشاره کرد . ترجمه پروتکل ها باعث می شود تا قابلیت همکاری بین دستگاه های جانبی در اینترنت اشیاء افزایش یابد و کنترل تجهیزات کوچک به یک ایستگاه پایه (همان دروازه) منتقل شود . تجهیزات دروازه ها باید به گونه ای طراحی شوند که امکان اتصال خودکار با لایه پیوند اشیاء مختلف را داشته باشند و در واقع قابلیت ارائه اتصالات بین گره ها در محیط های مختلف را داشته باشند .
  3. گره های حاضر در محیط اینترنت اشیاء : در نهایت در محیط اینترنت اشیاء دستگاه های وجود دارند که وظیفه اصلی آن ها تولید داده و ارسال آن به مراکز داده می باشد . هزینه این تجهیزات باید خیلی کم باشد و قیمتی کمتر از ۱۰ دلار برای آن در نظر گرفته می شود . این گره ها برحسب موقعیت باید ویژگی های مختلفی داشته باشند از جمله تامین انرژی خودکار و غیرخودکار (قابل شارژ) ، حسگر جمع آوری اطلاعات محیطی ، حافظه محدود و یانامحدود و… . از جمله انواع مختلف این گره ها (حسگرها) می توان به انواع تجهیزات RFID ، تجهیزات سیار مانند موبایل های هوشمند ، تبلت ها ، لپ تاپ ها و کامپیوترهای هوشمند اشاره کرد .

نویسنده و گردآورنده : مسعود معاونی
منبع مطلب :http://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=6740844
تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
کد مطلب : A03021396.1

https://telegram.me/moaveni_ir